Jak vybrat správné kolo?

18.03.2019

Pokud přemýšlíš nad tím, že si koupíš nové kolo, vyzkoušej si náš on-line test a přečti si pár našich tipů, jak poznat, které kolo je pro tebe to pravé.

Otestuj se

Zjisti, které kolo je pro tebe to pravé!

Cena vs. kvalita a využití

1. Jak často na kole budeš jezdit?

a) Každý den (10 bodů),
b) 2-3x týdně (5 bodů),
c) 1x týdně (2 body),
d) jak si vzpomenu... Klidně 1x za měsíc (0 bodů).

2. Potrpíš si na značky?

a) Preferuji dražší značky kol (10 bodů),
b) nejde o cenu, ale o kvalitu (5 bodů),
c) nevadí mi levné značky, Decathlon,.. (2 body),
d) je mi to jedno... (0 bodů).

3. Kolik do toho chceš investovat?

a) Klidně 100 - 200.000 Kč (10 bodů),
b) 30 - 100.000 Kč je ideální (5 bodů),
c) nejlépe 10 - 30.000 Kč max. (2 body),
d) pod 10.000 by to nešlo? (0 bodů). 

Silniční vs. horské kolo

1. Jaký terén tě baví?

a) Krásné hladké silnice,
b) někdy silnice, někdy terén,
c) divoký terén bez silnic,
d) nemám vyhraněný vkus... 

2. Plánuješ jezdit i v jiném terénu?

a) Silnice se držím zuby nehty,
b) může se stát, že ze silnice vjedu jinam,
c) terén jen tak neopustím,
d) asi jak kdy... 

3. Jakému kolu dáváš přednost?

a) Silniční, které nikam jinam nesmí,
b) rád/a bych něco univerzálního,
c) horské kolo je na prvním místě,
d) moc se v tom nevyznám... 

Výsledky

Sečti všechny body z levého sloupce a přečti si výsledek!

25 - 30 bodů

Jestli si libuješ ve dražších značkách a nebojíš se si připlatit, doporučujeme značky Scott, Giant, Bianchi, Meridu. Jedná se o kola s nejvyšší řadou komponent, velmi nízkou hmotností, což se hodí nejen na závodech, ale i při tréninku. Nutno vyzdvihnout i kvalitní konstrukci. V neposlední řadě se většinou jedná o pěkné designové kousky.

15 - 24 bodů

Pokud ti nezáleží na tom, zda zaplatíš 40 nebo třeba 90 tisíc korun za své vysněné kolo, doporučujeme se zaměřit především na geometrii kola. Většinou zde můžeš sáhnout po kolech, které mají vizuál závodního speciálu, jen ty komponenty jsou z nižších řad. Vedle určitě nešlápneš, ani pokud nechceš na kole jezdit každý den.

9 - 23 bodů

Rád/a bys začal/a jezdit aktivněji na kole, ale nechceš do toho vrazit až moc peněz? Sáhni po Decathlonu! Najdeš zde kola v rozmezí od 6 až do 30.000 Kč, které ti určitě do začátku poslouží dostatečně.

0 - 8 bodů

Ty asi ještě nevíš, co chceš, viď? Až si ujasníš, zda na tom kole chceš trávit opravdu nějaký pravidelný čas, zkus si tento test udělat znovu. Teď by to byly vyhozené peníze a kolo by zůstalo po pár jízdách v garáži.

Sečti si, kolikrát jsi zvolil/a možnost a, b, c, či d a přečti si výsledek!

Nejčastěji A

Pokud sis nejčastěji vybral/a možnost A, pak silniční kolo je u tebe jasná volba. Sice s ním nedoporučujeme vjet nikam jinam, než na krásný asfalt, ale za to se ti odvděčí pohodovou jízdou a především snadným šlápnutím do pedálům a zmizením v dáli. Nezapomeň si k němu pořídit i bezpečnostní výbavu, jako je třeba helma, vhodná obuv, set na opravu a světla.

Nejčastěji B

Jestliže sis vybral/a nejčastěji možnost B, nečeká na tebe ani silniční speciál a ani horák do bláta a nepohody. Tobě by se spíš šiklo něco univerzálnějšího, jako je třeba trekové kolo. Je to typ kola, se kterým můžeš i na silnici, i na nějaké cesty v lese. Opravdoví srdcaři o něm sice neslyší rádi, ale k tvému stylu se bude hodit ze všeho nejvíc. Nebude tě totiž limitovat.

Nejčastěji C

Tobě náš Duatlon Ještěd musí říkat pane, že jo? Hory, kopce, stezky, blátivé přírodní cestičky, to je tvoje. Skoč si pro horáka s kvalitním vzorkem a ukaž lesům, kdo jim vládne. Kdo jednou může ovládnout i naši Labskou Výzvu.

1. Nejčastěji D

Upřímně odpověz - chceš opravdu jezdit? Není to jen módní trend, který si myslíš, že tě bude bavit, ale kolo za pár týdnů odložíš do sklepa? Raději si v hlavě srovnej, zda opravdu tohle je sport, do kterého chceš dát své peníze.