Co si nesmíš zapomenout vzít s sebou na závody

04.03.2019

Ať už se chystáš pořádat své vlastní závody nebo jsi jejich účastník, existuje zde pár věcí, které ti žádný pořadatel nikdy neřekne.

1. Povolení a úřady

Dřív, než se nějaký závod vůbec může uskutečnit, je důležité si obstarat patřičná povolení. Ať už je to "jen" terénní závod, na který by se mohlo zdát, že stačí povolení k uspořádání akce a žádné další papíry nejsou potřeba, či městský závod s pořádnou uzávěrou, chce to něco víc, než jeden cár papíru. Náš Duatlon Ještěd je kupříkladu také "jen" terénní, ale kromě obstarání si výše zmíněného povolení, musíme napsat na spousty místních úřadů, policii, zaplatit pronájem prostor, komunikovat s Lesy ČR a ochráncem přírody. Jo, je toho víc, než by sis myslel/a, že? A to nemluvíme třeba o Pardubickém triatlonu, kde potřebuješ nakreslit objízdné trasy, zvolit vhodné značky na silnici, zajistit dostatečný počet lidí ve věku 18 let a více, aby hlídali křižovatky.  Občas se ti ale také může stát, že ti úřady nepůjdou úplně vstříc. Sami už jsme nejednou museli našeš závody přeložit na jiný termín, změnit celou trasu nebo rovnou celou koncepci závodu. Pak také to věčné hlídání termínů, kdy se žádosti smí podávat, kdy je ještě moc brzy nebo už moc pozdě... Jó, občas je to na úřadech boj, ale stojí to za to.

2. Málo lidí na pomoc

Neznáme pořadatele, který by mohl říct, že má dostatek nebo až moc lidí na pomoc, že si může vybírat. Sami se potýkáme s tím, že nejsme schopni zaplatit to, co velké firmy a agentury, kdy brigádníci pomáhají třeba na koncertech rockových kapel. Proto jsme vděční za každého, kdo má sport v lásce a dělá to pro radost, pro zkušenost a i odměnu, kterou jsme schopni dát. Aspekt nedostatku lidí v den závodu může nejednomu pořadateli způsobit chaos a nebo i hůře kolaps celé akce. 

Pokud se ty sám/a chceš přidat a vyzkoušet si roli organizátora, pojď do toho s námi! Navíc benefit pro tvého kamaráda závodníka - bude mít startovné zdarma.

3. Boj o partnery

Možná se ti zdá těžké sehnat si partnera pro život, stejně tak těžké to je pro pořadatele akcí, aby sehnal kvalitního partnera/sponzora, který pomůže jeho akci růst tam, kde on sám už pomoct nemůže. Osobně máme uzavřená pouze taková partnerství, o kterých si myslíme, že je kvalitní, kdy my můžeme něco dát partnerům a zároveň oni něco mohou dát závodníkům. Mezi naše partnery patří Wellness Hotel Centrum Babylon v Liberci a jejich #TovárnaNaZážitky, Svět Plodů, Doller, kuchařky Jíme Zdravě s FitRecepty, Výroba na míru, FotografSportu, Elastické tkaničky do bot vhodné na triatlon, IronTime.  Jelikož si od nich nežádáme finance, ale produkty/služby pro závodníky, říká se tomu jednoduše barter. S tím už ses určitě setkal/a sám/a, ať už v roli sponzorovaného závodníka, nebo zkrátka v osobně-pracovním životě. O partnery je boj a pokud nemáte osobní kontakty nebo 1000 závodníků, je těžké si nějaké to partnerství vybojovat, a my jsme vděční za každého, kdo se rozhodne naše sportovní akce podpořit.

4. Výdělek / prodělek

Myslíš si, že ti nějaký pořadatel někdy přizná, kolik pořádáním sportovních akcí vydělal? Že ty statisíce či miliony přizná? Nejspíše ne, ale ty si to sám/a snadno spočítáš. Počet startujících krát startovné a je to, no ne? Jasně, že ne! Ve většině případů musíš odečíst ještě cenu za občerstvení, za pronájem prostor, pronájem dodávky na závody, automobilů, za značení na silnicích, za ceny pro závodníky, za časoměřičské a fotografické služby, medaile a poháry, peníze a občerstvení pro brigádníky, správa a platba za webové stránky, koupě cílové brány, koupě bojky na vodu (v případě triatlonu), nákup stanů a dalších důležitých věcí pro vytvoření vhodného zázemí závodu. To pak najednou zjistíš, že ty astronomické částky, které sis myslel/a, že na tobě pořadatel vydělal, jsou vlastně někdy i ztrátové. Pochopitelně je to tak v případech, kdy si pořadatel všechno zajišťuje sám, chce být nezávislý a nežádá si nic od svých (nebo od potencionálních) partnerů. 

5. Stres a vliv na život

To poslední, co zde zmíníme, ačkoliv toho je určitě ještě mnohem víc, je stres a vliv pořádání sportovních akcí na život pořadatele. Nejen, že už měsíce/týdny před akcí se stresuje z počtu závodníků (je jich málo nebo jich je na zvolenou trasu příliš), z toho, zda v akci nezahučí vlastními financemi, obavy a vrchol toho všeho přijde právě v den akce. Ačkoliv to ty jako závodník možná nevidíš, pořadatel v den akce je asi ten nejvíce nervózní člověk, který nemůže být jen tak schovaný v koutě, ale musí vystupovat s úsměvem před davem lidí. Přitom se bojí, aby nikdo nevjel do závodníků na silnici autem, aby brigádnici něco nepokazili, protože se na každou akci střídají a málokdo má stabilní tým stejných lidí (my máme nás 7 statečných a jsme za to moc vděční! Děkujeme, přátelé a kamarádi naši!). Občas se u hlavních organizátorů díky všem těm strachům, ať už oprávněným či neoprávněným, schyluje k infarktu či k selhání. Proto je fajn, když jsou závodníci tolerantní a občas něco negativního přehlédnou, protože za tím vším, co v den závodu vidíte, stojí také jen a pouze lidská bytost. Nikdo jiný. :) Co se týká vlivu na soukromí, tak život s pořadatelem je opravdu jiný. Místo běžné dovolené, jezdíte tam, kde by se dalo něco pořádat, abyste si obhlédli možnou trasu, neustále doma něco řešíte ohledně sportu, a prakticky si od toho málokdy odpočinete. Jó, pořádání závodů holt není jen jednorázová akce, ale jsou za tím měsíce příprav před i po. 

Pořádání sportovních akcí je velmi náročné na psychiku, fyzičku, osobní finance i život, ale je to něco, co nikde jinde neprožiješ. Jen musíš stát nohama na zemi a počítat s tím, že ne vždy se zadaří tak, jak bys zrovna chtěl/a.

Napiš nám do komentářů, co podle tebe na žádných závodech nesmí chybět a článek sdílej mezi své přátele!