Kdy začít s triatlonem u dítěte?

18.02.2019

Platí - čím dříve, tím lépe?

Možná si říkáš, že je lepší dát dítě na triatlon co nejdříve. Ať už chceš, aby trénovalo doma samo a jezdilo jen na závody, či ho plánuješ přihlásit do triatlonového klubu, ne vždy platí pravidlo, že čím dříve, tím lépe.


Výhody

Bude zářit. Pokud dáš své dítě na tréninky brzy, bude pravděpodobnější, že na závodech uspěje. Malé děti jsou tvárné, snadno se učí a jejich tělo se také lépe přizpůsobuje změnám, fyzické zátěži. Prakticky nic je neunaví a tak není divu, že když bude sem tam trénovat, má velkou šanci na úspěch.

Bude ho to bavit. Tato výhoda se jednoznačně pojí s tou předcházející. Když ti něco jde, taky tě to více baví. Takže tady je opět pravděpodobné, že pokud bude tvé dítě úspěšné, oblíbí si tento sport.

Nebude mít konkurenci. Samozřejmě, že nějakou konkurenci mít bude, ale přiznejme si, že triatlon je sport těžký a je jen pro vybrané... Ženy a děti nezabírají tak velké startovní pole, jako muži ve věku 20 - 39 let.


Nevýhody

Jeho zdraví nebude dlouhodobě kvalitní. A tím nemyslíme kašlíček a rýmičku, ale to, co je mnohem důležitější - PÁTEŘ. Většina dětí, které začaly s triatlonem dříve než v 15 letech, mají skoliózu, či jinak pokřivenou páteř. Důkazem jsou sezení u ortopedických odborníků, například u velmi uznávaného MUDr. Smíška. Věnuje se triatletům, kteří mají právě tyto problémy, už řadu desítek let. Sám na jednom školení s tématikou, jak správně cvičit a nezničit si páteř, ukázal fotky právě našich závodníků, kterým bylo sotva 13 let. Vyhrávali jeden závod za druhým, ale jejich páteř se pomalu ale jistě blížila k bolestivému stavu, kdy jim může pomoci už jedině klid a právě tento lékař. 

Peníze. Musíš počítat s tím, že triatlon je finančně náročný sport, tudíž tvé malé dítě rostě ale velkou rychlostí. Budeš muset měnit neopreny, plavky, kola, boty, tretry, helmu,... Máš se na co připravit!

Triatlon je krásný sport, a jak se říká, většinou záleží už na první disciplíně. Pokud to tvoje dítě odplave dobře, může se ztratit z dohledu svým závodníkům a jít si za svým vysněným vítězstvím. Určitě proto doporučujeme v dítěti podporovat mladého plavce, který si sem tam zaběhá, či projede s tátou na kole. Rozhodně to nepřeháněj. 

Děti se nevyvíjejí pouze do 15 let, ale je doporučené počkat s aktivním tréninkem do tohoto věku. Jeho svaly, stavba těla, páteř se vyvíjí cca do jeho 20 let, tudíž čím dřív začneš, tím spíše málo vyroste do výšky na úkor vymakaného těla a pár vítězství na závodech. Náprava takto zkažené páteře je pak celkem bolestivá, a není to jen otázka týdnů, ale spíše měsíců. 

Podporuj své dítě v jakémkoliv sportu, který ho baví, ale všeho s mírou.

Doporučujeme také náš předešlý článek:

5 věcí, co musíš znát než začneš s triatlonem. 

Dozvíš se zde tajemná zákoutí tohoto sportu, jako je finanční zátěž, či ztráta volného času. 

Najdi v sobě triatlonistu

Najdi ho v sobě a neváhej si vybrat akce, které ti budou blízké! Napiš nám do komentářů, kdy jsi začal s triatlonem ty nebo zda tvé dítě plánuje začít a kolik mu je! Vytvořme skvělou diskuzi.