5 věcí, co musíš znát, než začneš s triatlonem

12.02.2019

Sedíš doma u počítače a přemýšlíš, že bys rád/a vytáhl/a kolo z garáže a začal/a s pořádnou sportovní kariérou? Říkáš si, že přece ty běžecké boty stály celkem dost peněz a tak je škoda jich nevyužít? Vyzkoušej triatlon! Sport pro odvážné, který spojuje plavání, běh a cyklistika!

Jsou zde ale věci, které bys měl/a vědět ještě před tím, než s tímto sportem začneš. Pojďme si je představit.


1. Bude tě to něco stát

Ať si říkáš, že všechno už máš, stále je, co zlepšovat. Pro začátek ale určitě potřebuješ cyklistické kolo, k němu bezpečnou helmu, běžecké boty a plavky. To je úplný základ, bez kterého se neobejdeš. 

Pokud chceš být ale profík, upgraduješ své vybavení o neopren, který ti dá výdrž a především rychlost, triatlonový dres, který je vhodný nejen na cyklistiku, ale i na běh, cyklistické nášlapky, k nim speciální cyklistické tretry, sluneční brýle, aby ti na kole nesvítilo do obličeje, no a kšilt na běh, aby sis na sluníčku nepřivodil/a úžeh.

Vybírat můžeš mezi špičkovými značkami, které ale také znají dobře svou cenu, nebo můžeš začít s něčím "univerzálnějším", jako je třeba síť sportovního vybavení Decathlon. Zde najdeš všechno za dostupné ceny, jen to ne vždy bude srovnatelné s jinými značkami. Pokud začínáš, tak zde vedle rozhodně nešlápneš.


2. Nebudeš mít chvíli klidu

3. Na víkendy v kině zapomeň

Protože triatlon je sport, který není náročný jenom finančně, ale i fyzicky, je třeba trénovat. Tady opravdu nic nedostaneš zadarmo. Budeš šlapat do pedálů každý den a ani nebudeš vědět, kdy jsi naposledy šel/šla někam pěšky, nebo jsi tam neběžel/a. 

Kromě sólového plavání, cyklistiky a běhu bys měl/a ale mít na paměti, že v triatlonu se tyto aktivity nedělají odděleně. A proto ani ty bys na to neměl/a zapomínat! Sjeď si občas k rybníku, kde ti dovolí hned sednout na kolo a vyrazit na cestu za vítězstvím!

Tenhle bod hodně souvisí s tím druhým, proto jsme je dali vedle sebe. Jak jsme si řekli, nebudeš mít moc volného času, který bys trávil/a jen tak venku s kamarády. Spíše budeš trénovat, abys byl/a vážně profík. No jo, ale víkendy, kdy jsou závody, pro tebe budou ze začátku také nejspíš zabité. Budeš totiž chtít podat maximální výkon a to samozřejmě něco stojí. Svaly, o kterých ani nevíš, že máš, ucítíš ještě další den. 

Doporučujeme zkusit Duatlon Ještěd! I profíci jej loni okusili a ten tě prý zabije i na týden... Děláme si srandu, letos jej máme zlehčený pro nováčky v triatlonu! Tenhle už bys měl/a hravě zvládnout.


4. Vyber si závody

Závodu je dnes nepřeberné množství a vybrat si ty opravdu kvalitní chce čas. Projdi si reference, mrkni jim na web, podívej se, kdo jim dělá časomíru. Jsou vyhlášené firmy, o kterých si závodníci povídají, že si často musí reklamovat časy, protože zkrátka neměří tak, jak by měly. 

My sami jsme si ozkoušeli několik firem, dokonce jsme se dali i na dráhu programátorů a udělali si čipovou časomíru vlastní. Až jsme konečně přišli na to, že není nic snazšího, než dát na naše kamarády z IronTime a zkusit jejich systém. Pro tebe závodníka to znamená, že se snadno registruješ a zjistíš kvalitně změřené časy ihned. Ti, co ti fandí, je mohou zároveň sledovat online. Je to pecka, tak se určitě mrkni, které závody měří a třeba tam najdeš nějaký, který si v triatlonu oblíbíš.

Pokud pro tebe není časoměřičská firma, reference a web to rozhodující, doporučujeme ti závod Duatlon Břehy. Je to otvírák triatlonové sezóny, kde se sejde vždy kvalitní startovní pole. Jsou zde jak profíci, tak závodníci, kteří to dělají pro zábavu. 


5. Je čas vydělávat

Pokud máš fakt výkony lepší než kde jaký profík, je čas na tom začít vydělávat. Registrací u různých klubů získáš zvýhodněné startovné, někdy i zcela zdarma. Mimo to na téměř všech závodech se jezdí o hodnotné ceny, někde i o Price money.

Nezapomeň ale taky na to, že s tímhle sportem jsi začal/a, protože tě baví. Nejezdi všechny závody jen pro peníze. Hecuj se pro lepší výkony, jezdi tam, kde je ti dobře. 

Ať už máš rád/a komerční velké akce s profi účastí a zázemím, či rodinné přátelské akce, kde si dobře pokecáš (příkladem je Labská Výzva), nedělej to jen pro peníze.

Triatlon je krásný sport, který stojí nejen hodně peněz, ale i času a úsilí. Zkus ho s námi a víš, že tě nikdy neomrzí!

Napiš do komentářů, který závod máš nejraději, či jakou časomíru rád/a potkáváš na závodech.